Alergický na všetko? Naučte sa žiť bez obmedzení. 

26.06.2024

Téma alergií ma napadla, pretože sama trpím alergiami, ktoré mi pekne znepríjemňujú život a navyše aj my, alergici, už máme dokonca svoj Svetový deň.

Každoročne 8. júla si pripomíname Svetový deň alergií, kedy je možnosť na to, aby sme si zvýšili povedomie o alergiách a ich vplyve na životy ľudí okolo nás. A opäť je to jedna zo zdravotných tém, ktorá je veľmi v súčasnosti rozšírená.

Alergia je neprimeraná, obranná reakcia imunitného systému ľudského organizmu na látky z vonkajšieho prostredia, ktorú vyvolávajú takzvané alergény. V momente keď sa alergény dostanú do organizmu, fungujú ako spúšťač alergickej reakcie. Telo alergika začne okamžite produkovať protilátky, ktorých úlohou je alergény zneškodniť.

Alergény sú väčšinou látky, ktoré zdravému človeku neškodia. Moderná medicína ich delí na 4 skupiny, pričom alergická reakcia je vo všetkých prípadoch sprostredkovaná IgE protilátkami. Jedná sa teda o včasný typ alergickej reakcie, kedy k prejavom dochádza v priebehu pár minút.

  1. Inhalačné alergény: pele tráv, stromov a bylín, zvieracie alergény, plesne alebo roztoče
  2. Potravinové alergény: pšeničná múka, mlieko, vajíčka, sója, arašidy, orechy, morské plody, ryby, paradajky, koreňová zelenina, ovocie
  3. Bodnutie hmyzom: včela, osa, sršeň, čmeliak
  4. Lieky: penicilín a iné antibiotika, lokálne anestetika, barbituráty

Medzi alergické ochorenia patrí astma, alergická nádcha, anafylaxia, alergia na lieky, potraviny a hmyz, ekzémy, žihľavka (urtikária) a angioedém. Spoločným menovateľom je podráždenie tkanív a slizníc, ich prekrvenie, opuch a zvýšená sekrécia žliaz.

Sprievodným znakom alergie sú alergické príznaky, za ktoré je zodpovedný histamín. Histamín sa z organizmu vyplavuje pri alergickej reakcii. Kontakt s alergénom (spúšťačom alergickej reakcie) sa môže prejaviť alergickou nádchou, svrbením očí, nadmerným slzením, sťaženým pískavým dýchaním a kašľom pri inhalačných alergénoch.

V prípade potravinovej alergie dochádza k svrbeniu podnebia, jazyka, tŕpnutiu, opuchu sliznice, čo môže viesť k sťaženému dýchaniu až uduseniu. Rovnako alergia na hmyz môže mať fatálne následky až u polovice populácie.

Medzi tzv. fyzikálne alergie patrí veľmi častá alergia na slnko a o niečo menej sa vyskytujúca alergia na chlad. Alergia na slnko sa prejavuje svrbivými červenými pupencami alebo pľuzgierikmi na tých miestach kože, ktoré boli exponované slnku. Prejavom chladovej alergie je najčastejšie kýchanie a sekrécia z nosa, prípadne aj upchatý nos, no môže sa vyskytnúť aj žihľavka.

Pri potravinovej alergii poznáme aj tzv. oneskorený typ alergickej reakcie, ktorá je sprostredkovaná IgG protilátkami. Pri tomto type sa niekedy hovorí aj o potravinovej intolerancii. Príznaky sa prejavujú s latenciou až 24 - 72 hodín, často vo forme ekzému, môžu sa však prejaviť aj bolesťami kĺbov, šľachových úponov, migrénami, búšením srdca, ale napr. aj psychickými poruchami, ako sú rôzne stavy úzkosti, či depresie. Typické potraviny, pri ktorých vzniká potravinová intolerancia, sú pšenica, mlieko, vajcia, obilninové bielkoviny označované súhrnným názvom lepok (glutén) a GMO sója a kukurica.

Východná medicína (alternatívna) medicína delí alergény na primárne (chronické) a sekundárne. K tým primárnym patrí pšenica, lepok, mlieko, vajcia, sója a kukurica, teda alimentárne alergény, na ktoré sa vyvíja potravinová intolerancia. Tým, že sú súčasťou každodennej stravy, udržiavajú na sliznici tráviaceho traktu nešpecifický chronický zápal, v dôsledku čoho sa spúšťa sa kaskád ďalších zdravotných problémov.

Postupne tak vznikajú ďalšie alergie, napr. alergia na slnko, peľ, perie, lieky, plesne, roztoče, chlpy zvierat atď. Lieky na alergiu, ako sú antihistaminiká a kortikoidy, len potláčajú príznaky alergie. Neriešia samotnú príčinu, prečo alergia vlastne vznikla.

Pravdepodobnosť, že dieťa bude alergik je 30 % ak týmto ochorením trpí aspoň jeden z rodičov. Ak sú alergici obaja rodičia pravdepodobnosť sa zvyšuje na 60 %. Alergia môže prepuknúť kedykoľvek počas života. Počet alergikov neustále stúpa. Kým na začiatku minulého storočia malo alergiu len asi 0,5% Slovákov, v súčasnosti už každý druhý obyvateľ Slovenska trpí na nejakú formu alergie. Dôvodov, prečo došlo k takémuto prudkému rastu, je viacero.


OBJEKTÍVNE PRÍČINY, KTORÉ PRISPELI K TAK DRAMATICKÉMU RASTU PREVALENCIE ALERGIÍ

Za posledných sto rokov sa zmenil spôsob, ako sa ľudia stravujú. Z jednoduchej stravy, plnej lokálne dopestovaných surovín, často priamo na vlastnom hospodárstve, sme prešli na atraktívne, no dovážané, spracované a chemicky upravené potraviny plné neznámych aditív. Vedci sa prikláňajú k teórii, že toto moderné zloženie jedálnička zmenilo mikrobióm našich čriev a tak pozmenilo naše imunitné reakcie na potenciálne alergény v našom okolí.


DOPLNKY STRAVY PROTI ALERGIÁM

V súčasnosti sa alergie nedajú úplne vyliečiť. Niektoré výživové doplnky však môžu pomôcť zmierniť alergické reakcie. Aké výživové doplnky vám môžu pomôcť v boji proti alergiám?

VITAMÍN C

Príjem vitamínu C v bežnej strave alebo v doplnkoch stravy môže podporiť imunitný systém a zmierniť príznaky alergie. Vitamín C nielenže posilňuje obranyschopnosť organizmu, ale pôsobí aj ako prírodné antihistaminikum, ktoré môže pomôcť znížiť alergické reakcie. Pôsobí aj ako antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a zároveň bojuje proti zápalom.

 

✅ PROBIOTIKÁ

Rovnováha črevnej mikroflóry je tiež rozhodujúca pre zdravie imunitného systému. Vyvážená črevná mikroflóra zohráva dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému a regulácii imunitných reakcií. Probiotiká a fermentované potraviny, ako napríklad kimchi alebo kombucha, ktoré by mali byť neoddeliteľnou súčasťou našej stravy, podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry. 

✅ CHLOROFYL 

Podporuje detoxikáciu, zmierňuje zápaly a posilňuje imunitný systém. Pôsobí proti rozmnožovaniu húb, vírusov, baktérií a plesní. Prispieva k obnove črevnej mikroflóry, podobne ako probiotiká.

✅ BORELISSPRO

Pôsobí proti širokému spektru patogénov vrátane vírusov, baktérií, plesní a parazitov. Má antioxidačné, imunostimulačné účinky podporujúce imunitný systém. Pôsobí protiplesňovo, antibakteriálne, protivírusovo, antialergicky


✅  PROIMUNNO - QUERCETIN

Quercetin je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mnohých rastlinách a potravinách, ako je cibuľa, jablká, brokolica a čajové lístky. Quercetin môže pomôcť znížiť alergické reakcie tým, že potláča uvoľňovanie histamínu, látky, ktorá je zodpovedná za mnohé alergické reakcie, ako je svrbenie, opuch a kýchanie. Štúdie naznačujú, že pravidelné užívanie Quercetinu môže viesť k zníženiu závažnosti alergických príznakov. Najmä v období zvýšeného vystavenia alergénom sa odporúča konzumovať potraviny bohaté na Quercetin alebo užívať produkty obsahujúce túto látku vo forme výživových doplnkov.

✅ REGEN OIL - LIQUID GOLD (OMEGA 3:6)

Omega-3 mastné kyseliny sú esenciálne tuky, ktoré sú dôležité pre mnohé funkcie v tele vrátane podpory imunitného systému. Štúdie naznačujú, že pravidelný príjem omega-3 mastných kyselín môže mať protizápalové účinky a pomáha znižovať závažnosť alergických reakcií. Omega-3 mastné kyseliny môžu ovplyvniť imunitnú odpoveď organizmu a regulovať tvorbu zápalových mediátorov, čo môže znížiť príznaky alergie, ako sú opuchy, svrbenie a kýchanie. Tieto tuky sa nachádzajú najmä v rybách (ako je losos, tuniak a makrela), ľanových semienkach, semienkach chia a orechoch. V našich klimatických podmienkach však máme často nedostatok omega 3, preto je dobré ich dopĺňať vo forme kvalitných doplnkov s omega 3 mastnými kyselinami.


ČO SI Z ČLÁNKU VZIAŤ?

Zvýšená citlivosť imunitného systému často spôsobuje nežiaduce alergické reakcie. Našťastie existujú výživové doplnky, ktoré môžu priniesť úľavu a zmierniť alergické reakcie. Patria medzi nich vitamín C, probiotiká, Chlorofil, BorelissPro, ProImunno (kvercetín), omega-3,6 mastné kyseliny. Tieto látky majú protizápalové a antihistamínové účinky, posilňujú imunitu a pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav.


Produkty si môžeš kúpiť TU 

  

×
Odoberať novinky